Politické, kulturní i hospodářské centrum Ruské federace se rozkládá na březích stejnojmenné řeky. Přestože se jedná o nejbohatší region Ruska, mezi více než desíti milióny obyvatel převládají ti chudí a nůžky mezi hrstkou movitých a zástupem potřebných se stále rozevírají. V každoročním žebříčku měst sestavovaném podle výše životních nákladů se Moskva pravidelně umisťuje na medailových pozicích. Moskva, stejně jako celé
, je zkrátka plná rozporů. Na jedné straně zde nalezneme moderní výškové budovy a nablýskané obchody, na straně druhé pak nevzhledná sídliště s obyvateli odsouzenými k nuznému životu. Moskva je stále populárnější mezi turisty, kteří sem kupříkladu přijíždějí obdivovat památky zapsané na seznam kulturního dědictví UNESCO. Pokud koketujete s myšlenkou, že byste vyrazili do hlavního ruského města, právě vám jsou určeny následující odstavce.
Moskva - Zajímavosti, památky
|
Mrakodrapy Mezinárodního obchodního centra |
Movití Rusové rádi vystavují své bohatství na odiv, takže developerům v Moskvě stále kvete pšenka. Důkazem tohoto tvrzení budiž kupříkladu vznikající mrakodrap jménem Věž federace a další výškové budovy ve čtvrti Moskovskiy Mezhdunarodniy Delovoy Tsentr (Moscow International Business Center). Vzrůstající zástavba však klade stále větší nároky na dopravní infrastrukturu, a tak právě kapacitně nedostačující silnice jsou v současnosti velkým moskevským problémem. Pro přesuny po městě proto v zájmu zachování duševní i fyzické kondice raději využijte hromadnou dopravu.
Při poznávání moskevských pamětihodností rozhodně nemůžete vynechat Kreml a Rudé náměstí. Kreml je historickým centrem města a je oficiální rezidencí ruského prezidenta. Nalezneme zde několik významných budov, sloužících jak duchovním, tak světským účelům. Ze sakrálních staveb nelze opomenout chrámy Nanebevzetí Panny Marie, sv. Archanděla Michaela a Zvěstování. Nejvýznamnějším palácem je Velký kremelský palác. V Kremlu se také tyčí dvacet věží, z nichž neznámější se jmenuje Spasskaya. Opevněný komplex Kremlu na své severovýchodní straně sousedí s Rudým náměstím, které je obklopeno několika pro Moskvu charakteristickými stavbami. Jmenujme alespoň chrám Vasila Blaženého, luxusní obchodní dům GUM a Leninovo mauzoleum, stavbu s poněkud bizarním účelem, v jejíž útrobách dlí nabalzamovaná mrtvola revolucionáře s ryšavou bradkou. Patříte-li mezi milovníky umění, vydejte se z Rudého náměstí jižním směrem přes řeku a zhruba po kilometru dojdete k Treťjakovské galerii,
|
Pohled na Kreml |
jež se chlubí cennou sbírkou ruského umění. Moskva je rovněž domovem mnoha sportovních klubů a konaly se tu i olympijské hry, takže není divu, že zde nalezneme významné stadióny, jako třeba Lužniki či multifunkční halu Chodynka. Až si budete chtít trochu oddechnout od kvapného tempa velkoměsta, doplňte energii v klidu některého z parků, například na Patriarchových rybnících. Dejte však dobrý pozor, aby vás nestihl stejný osud, jaký potkal cestou od rybníků nebohého literáta Berlioze z Bulgakovova Mistra a Markétky.
Moskva - Doprava
Jak je běžné u velkých měst všude na světě, ani v Moskvě si nevystačí s jedním letištěm. Nalezneme zde rovnou čtyři mezinárodní vzdušné přístavy – Domodědovo, Šeremetěvo, Vnukovo a Ostafjevo. Z České republiky, konkrétně pak z Karlových Varů a Prahy, létají přímé spoje na Šeremetěvo, lety z Brna přistávají na letišti Vnukovo.
|
Lomonosovova univerzita |
Šeremetěvo (v anglické transkripci Sheremetyevo International Airport) je druhým největším moskevským i ruským letištěm, leží necelých třicet kilometrů severozápadním směrem od Moskvy a v současné době disponuje čtyřmi terminály - 1, C, D a F. S centrem je spojeno dálnicí M-10, která je však ochromena takřka permanentní špičkou, takže pokud se ji rozhodnete využít, musíte se obrnit trpělivostí. Jako nejlepší způsob dopravy do města se tak ukazuje vlak Aeroexpress, mající stanici před budovou terminálu F a zajišťující přímé spojení s moskevskými nádražími Savyolovsky a Belorussky. Cesta trvá zhruba 35 minut a bude vás stát 300 rublů (100 RUB je necelých 64 Kč). Přesuny mezi vlakovou stanicí před budovou F a ostatními terminály obstarávají shuttle busy. Taxík z letiště do centra Moskvy vás přijde na 1 800 RUB.
Vnukovo International Airport nalezneme asi třicet kilometrů jihozápadně od centra města. Letiště má dva terminály, z nichž B slouží mezinárodním letům a D vnitrostátním. Do města, přesněji na nádraží Kievsky, se z letiště nejlépe dostanete vlakem Aeroexpress za 300 RUB a 40 minut. Autobusy linky 611 vás na nejbližší stanici metra, kterou je Yugo-Zapadnaya, dovezou za 25 RUB.
V případě, že pro cestu do Moskvy využijete služeb německého nízkonákladového dopravce Air Berlin, létajícího například z Mnichova či Vídně, proběhne váš první kontakt s moskevskou půdou na letišti
Domodědovo. Tento vzdušný přístav leží něco přes čtyřicet kilometrů jižně od města a z hlediska počtu ročně přepravených pasažérů je největším mezi ruskými letišti. Tak jako v předchozích případech, i nyní je pro cestu do centra optimální zvolit vlaky Aeroexpress, jež vás za čtyřicet minut dovezou na nádraží Paveletsky. Nikoho snad už nepřekvapí, že po zakoupení jízdenky budete lehčí o 300 RUB.
Moskva - Ubytování
|
Pohled na Kreml |
Okázalý moskevský luxus je přirozeně zastoupen i v nabídce ubytování, což se projeví na jeho ceně. Chcete-li své dny v ruské metropoli strávit v pokud možno co nejexkluzivnějším hotelu a na nějaký ten rubl při placení nehledíte, možná se rozhodnete ubytovat v hotelu Ritz-Carlton, stojícím v sousedství Rudého náměstí, kde vám za přespání naúčtují 27 500 RUB na osobu. Pokud netrváte na bydlení bezprostředně v centru a rovněž jste ochotni slevit z přísných požadavků na pohodlí, v tříhvězdičkových hotelích vás nechají složit hlavu průměrně za 5 500 RUB na osobu za noc. Nejlevnější ubytování v Moskvě poskytují hostely, v nichž můžete ve společném pokoji přespat za cenu od 600 RUB.